Јапонскиот стил на опремување е сè попопуларен во последниве години и стана еден од најбараните трендови за внатрешен дизајн.
Но, што точно значи овој термин и зошто стилот на опремување е толку популарен?

Јапанди е силно фокусиран на едноставноста, создавајќи мирна и топла средина со минималистички распоред. Главните карактеристики на јапонскиот стил се: минимализмот, чистите линии, природните светла, пригушените, топлите бои и природните тонови.Што е Јапанди?


 

Јапанди е спој на зборовите „јапонски“ и „скандинавски“. Станува збор за стил на внатрешен дизајн кој ја комбинира минималистичката естетика на Јапонија со функционалноста и едноставноста на скандинавскиот дизајн. Резултатот е хармоничен и избалансиран ентериер кој истовремено е смирувачки и функционален, трансформирајќи го вашиот дом во Зен оаза на релаксација и благосостојба, идеална за успорување по бурниот ден.

Внесете елеганција и минимализам со Јапанди стил I Инспирација
Внесете елеганција и минимализам со Јапанди стил I Инспирација


Карактеристики на стилот на опремување Јапанди


 

  • Природни материјали: И двата стила ја нагласуваат употребата на природни материјали како дрво, камен и бамбус. Овие материјали внесуваат топлина и текстура во собата и создаваат врска со природата.

  • Минимализам: Jапонскиот и скандинавскиот дизајн се познати по своите чисти линии и естетика. Јапонскиот стил ги избегнува непотребните украси и се фокусира на функционалноста и едноставноста.

  • Неутрална палета на бои: Палетата на бои на Јапанди е типично резервирана, со неутрални тонови како што се бела, сива, беж и кафена доминација. Овие бои создаваат мирна атмосфера.
Внесете елеганција и минимализам со Јапанди стил I Инспирација
Внесете елеганција и минимализам со Јапанди стил I Инспирација
Внесете елеганција и минимализам со Јапанди стил I Инспирација


Совети како да го инкорпорирате Јапонскиот стил во вашата дневна соба


 

  • Концепт на боја – изберете смирувачки тонови

Сè започнува со вистинските бои. Изберете неутрални и нежни тонови. Кремасто бели, меки сиви тонови и топли земјени тонови ја формираат идеалната основа за дом инспириран од Јапонија, кој зрачи со смиреност и јасност.

  • Инвестирајте во квалитетна изработка

Во јапонскиот стил, секое парче одразува благодарност за изработката. Изберете мебел по мерка и декор што ја прикажува структурата или природни материјали.

  • Поедноставете го поставувањето

Помалку е повеќе. Исчистете ги просториите од нередот и фокусирајте се на она што е важно. Секое парче во вашиот дом треба да има функција, без разлика дали е практично или естетско.

Внесете елеганција и минимализам со Јапанди стил I Инспирација
Внесете елеганција и минимализам со Јапанди стил I Инспирација
  • Внесете ја природата во затворен простор

Растенијата се неопходни за комплетирање на чувството на Јапонија. Ве поврзуваат со природата и го подобруваат внатрешниот воздух. Вклучете растенија како бонсаи или бамбус кои зрачат смиреност и даваат изјава во исто време.

  • Најдете хармонија во асиметријата

Во јапонскиот стил убавината лежи во несовршеноста. Играјте со асиметрични аранжмани, било да е тоа поставување мебел или уметнички дела. Ова очигледно нарушување создава визуелна тензија која е интересна и привлечна.

Следејќи ги овие принципи, ќе го трансформирате вашиот дом во место кое зрачи со стил и удобност. Јапанди е повеќе од стил на внатрешен дизајн; тоа е став, враќање на смиреноста и едноставноста среде метежот и вревата на секојдневниот живот. Јапанди не е само визуелно привлечен, туку и промовира атмосфера на спокојство и свесна жива култура. Започнете го вашето патување кон внатрешниот мир и гледајте го вашиот дом како се претвора во оаза на спокојство.